میکروسکوپ/ فروش میکروسکوپ/ خرید میکروسکوپ / میکروسکوپ دو چشمی

میکروسکوپ چیست؟

میکروسکوپ وسیله است که برای  دیدن اشیاء کوچک به کار می رود.  واژه  میکروسکوپ  از دو واژه یونانی  میکروس به معنی “کوچک”  و اسکوپین  به معنی “دیدن”  تشکیل شده است.

انواع میکروسکوپها در یک چیز مشترکند  و آن تعداد یک یا چند عدسی است . عدسی جسم شفافی است که شکل  مشخصی دارد  و شعاع نور را از خود  عبور میدهد  و می شکند . بیشتر عدسی ها  از شیشه ساخته شده اند. ولی از آب ، روغن  و پلاستیک شفاف نیز میتوان  عدسی ساخت .

کارمیکروسکوپ:

وقتی ما شی را می بینیم به این علت است  که نور از جسم به چشم ما می تابد . اگر شعاع نوری که به چشم ما می رسد به اندازه معینی بشکند آن جسم بزرگتر دیده میشود. در این صورت می گوئیم که جسم بزرگ شده است . یک عدسی با شکل مناسب نور را چنان می شکند که اشیایی که به وسیله آن عدسی می بینیم بزرگ شده اند . پس هر نوع  عدسیه  که اشیاء را بزرگ کند میکروسکوپ است . شما ممکن است تعجب کنید  که عدسیه ها بتوانند اشیاء را کوچکتر نیز نشان  دهند. البته پاسخ بلی است و شما می توانید با مشاهده از انتهای بزرگ یک تلسکوپ دستی یا دوربین این عمل را انجام دهید .

میکروسکوپ ساده چیست ؟

میکروسکوپها که از یک یا احتمالا ً دو عدسیه  ساخته شده باشند ریزبین  یا ذره بین های دستی  نام میگیرند،  این نام درستی برای آنهاست .ولی آنها نیز میکروسکوپ هستند، آیا ذره بین های کسانی را که تمبر جمع میکنند دیده اید؟ این ذره بین ها فقط از یک یا دو عدسیه کوچک ساخته شده اند و در قاب فلزی قرار دارند و استفاده کننده آن را در دست میگرد . آیا زرگر یا ساعت سازی را دیده اید که ذره بین دهانه گشادی را روی یک چشم گذاشته و به جواهر یا به ساعت نگاه میکنند؟ این نوع میکروسکوپ را ذره بین می نامند . آیا تصویرپلیسی که ریز بین  گردی را که دور آن دارای نوار فلزی است و دسته کوتاهی دارد در دست داشته باشد ؟ همه اینها نمونه های از میکروسکوپ های ساده هستند . میکروسکوپ ساده میکروسکوپی است که از یک یا چند عدسیه ساخته شده و شی بزرگ شده را مستقیما ً و در همان جا که میتوانستید آن شی را بدون عدسیه ببنید بشما نشان میدهد . وقتی شما با میکروسکوپ های دیگر آشنا شدید این تعریف را بهتر خواهید فهمید .

انواع میکروسکوپ از نظر نوع آشکارساز

 • میکروسکوپ‌های الکترونی
 • میکروسکوپ الکترونی روبشی
 • میکروسکوپ الکترونی عبوری
 • میکروسکوپ نوری
 • میکروسکوپ نوری عبوری
 • میکروسکوپ نوری بازتابی
 • میکروسکوپ‌های پراب پویشی
 • میکروسکوپ نیروی جانبی
 • میکروسکوپ نیروی اتمی
 • میکروسکوپ نیروی مغناطیسی
 • میکروسکوپ تونلی پویشی
 • میکروسکوپ میدان نزدیک نوری
 • میکروسکوپ ولتاژ پویشی

انواع میکروسکوپ به طور کلی به سه دسته زیر تقسیم می شوند :

۱. میکروسکوپ پلاریزان:

کاربرد آن در زمین شناسی است و برای مطالعه خواص نوری بلورها، شناسایی کانی ها ،مطالعه پترولوژی و پتروگرافی سنگ های آذرین ،دگرگونی و رسوبی از آن استفاده می شود.

۲. میکروسکوپ پیناکولار:

دوچشمی هستند و فقط اجسام را بزرگ می کنند در زمین شناسی در قسمت فسیل شناسی کاربرد بیشتری دارد.

۳. میکروسکوپ انعکاسی:

برای شناسایی کانی های فلزی مورد استفاده قرار می کیرند چون آن ها نور را از خودشان عبور نمی دهند و برای مطالعه شکل و اندازه آنها و بررسی مراحل کانی سازی ، وضعیت و رابطه نسبی کانی ها به یکدیگر استفاده می گردد.

اجزای میکروسکوپ

۱- اجزای نوری: اجزای نوری عمدتاً شامل بر منبع تغذیه­ی نور، قطعات مربوط به آن است، از قبیل لامپ با ولتاژ ۲۰ ولت، فیلتر تصحیح نور و کندانسور. وظیفه­ی کندانسور متمرکز کردن نور روی نمونه است. کندانسور نور را تصحیح کرده و بر وری نمونه یا شیء مورد بررسی متمرکز می کند و شامل پنج قطعه است: ۱- فیلتر رنگی (تصحیح نور) ۲- دیافراگم که مقدار نور را تنظیم می کند. ۳- دو عدد عدسی محدب (ذره بینی) ۴- پیچ نگهدارنده­ی کندانسور ۵ –پیچ تنظیم دیافراگم

۲- اجزای مکانیکی: ۱- پایه: کلیه­ی قطعات میکروسکوپ بر روی پایه مستقر می باشد. در برخی از مدل های میکروسکوپ نوری منبع نور، فیوز و کابل برق در پایه قرار می گیرد. ۲- دسته: جهت حمل و نقل میکروسکوپ از دسته استفاده می­شود.

۳- لوله­ ی میکروسکوپ: شامل عدسی شیئی و عدسی چشمی که با بزرگ­نمایی­های مختلف طراحی می شوند.

۴- صفحه­ ی گردان یا متحرک: عدسی­های شیئی بر روی این صفحه قرار می گیرند و با چرخاندن آن موقعیت عدسی­های شیئی تغییر می کند.

۵- پیچ تنظیم تند: این پیچ بر روی دسته تعبیه شده است و باعث می گردد که صفحه­ی میکروسکوپ با سرعت بیش­تری در جهت عمودی جا­به­جا شود.

۶- پیچ تنظیم کند: این پیچ بر روی پیچ حرکات تند قرار دارد و صفحه­ی پلاتین را در جهت عمودی و در حد یک میلیونیم متر جا­به­جا می کند.

۷- صفحه­ ی میکروسکوپ: صفحه­ای ایت که نمونه­ی مورد نظر روی آن قرار می گیرد و در بعضی از میکروسکوپ ها در جهت طول و عرض دارای دو خط کشّ مدرّج می باشد که برای ثبت یادداشت مکان یک نمونه­ی خاص به کار می­رود.

۸- پیچ جا­به­ جا کننده­ ی اسلاید: این پیچ زیر صفحه­ی میکروسکوپ قرار دارد که آن را در جهت طول و عرض جا­به­جا می کند.

میکروسکوپ نوری (Light Microscope)

منبع نور در این میکروسکوپ نور مرئی می باشد و با عبور از چندین عدسی محدب که در آن تعبیه شده است و نیز یک منشور که مسیر نور را تغییر میدهد (قدرت تفکیک ۲۴.۰ میکرون).

میکروسکوپ ماوراء بنفش (Ultra Violet Microscope)

میکروسکوپ ماوراء بنفش، یا میکروسکوپ U.V که منبع تغذیه نور، اشعه U.V می باشد. نسبت به میکروسکوپ نوری معمولی قدرت تفکیک بالاتری داشته چراکه اشعه ماوراء بنفش طول موج کوتاه تری نسبت به نور مرئی دارد. عدسی شیئی بکار رفته در این میکروسکوپ از جنس کوارتز می باشد. بدلیل مضر بودن اشعه ماوراء بنفش برای چشم انسان، از تصویر شیء عکس برداری شده و سپس بر روی صفحه مانیتور قابل مشاهده است (قدرت تفکیک ۶۰۰ آنگستروم).

میکروسکوپ فلورسنس (Fluorescence Microscope)

بطورکلی مواد از لحاظ خاصیت فلورسانس دو نوعند:
– فلورسانس اولیه که این مواد ذاتا خاصیت فلورسانس دارند یعنی از خود نور ساطع می کنند مثل ویتامین ها و رنگ ها.
– فلورسانس ثانویه که از خود خاصیت فلورسانسی نداشته و با رنگ آمیزی و معرف های گوناگون از قبیل سولفات بربرین و نارنجی آکریدین خاصیت فلورسانسی را به آن ها القاء می کنیم.
منبع تغذیه نور در این میکروسکوپ اشعه U.V می باشد.

میکروسکوپ زمینه سیاه (Dark Field Microscope)

منبع تغذیه نور در این نوع میکروسکوپ نور مرئی می باشد و با ایجاد انکسار نور توسط آیینه های محدب و مقعر شیء یا نمونه مورد بررسی، شفاف و نورانی در زمینه سیاه دیده می شود.

میکروسکوپ اختلاف فاز (Phase Contrast Microscope)

منبع تغذیه نور در این نوع میکروسکوپ نور مرئی می باشد و برای بررسی بافت ها یا نمونه هایی که اختلاف انکساری نوری کمی دارند مورد استفاده قرار می گیرد بدین منظور صفحه سوراخ داری به نام پلاک فاز در کندانسور تعبیه می شود.

میکروسکوپ الکترونی (Electron Microscope)

پیشرفته ترین میکروسکوپ قرن حاضر، با قدرت تفکیک ۲ آنگستروم است. در این میکروسکوپ با عبور پرتوهای الکترونی ساطع شده از رشته سیمی تنگستن با طول موج بسیار پائین از عدسی های متعدد که در نهایت بر روی یک صفحه فلورسنت یا صفحه مانیتور، عکسبرداری صورت گرفته و تصویر شیء قابل مشاهده می باشد.

مکانیزم عملکرد میکروسکوپ مرکب

میکروسکوپ مرکب از یک لوله تشکیل شده که در دو انتهای آن دو عدسی شئی نزدیک به شی مورد مطالعه و عدسی چشمی قرار دارد. تصویری که توسط عدسی شئی بوجود می آید، بوسیله عدسی چشمی بزرگتر می شود. به این جهت بزرگنمایی آن بیش از قدرت یک عدسی است.

در میکروسکوپ های پیشرفته، دستگاه نوری پیچیده تر است. بدین ترتیب که در آنها علاوه بر لامپ، یک کندانسور (مجموعه عدسی های متمرکز کننده نور) و یک دیافراگم که شدت نور را کنترل می کند، قرار داده شده است. لامپی که در این نوع میکروسکوپ ها مورد استفاده قرار می گیرد، با ولتاژ کم کار می کند. لامپ های فراوانی برای این منظور وجود دارند که هرکدام نوری با شدت و طول موج مورد نظر تامین می کنند. بنابراین برای تفکیک دو نقطه نزدیکتر از ۲۵۰۰ آنگستروم باید از میکروسکوپ الکترونی استفاده کرد.

زیرا طول موج الکترون از طول موج نور کمتر است. اولین میکروسکوپ الکترونی که ساخته شد، درست مانند میکروسکوپ نوری که شعاع نور را از داخل نمونه مورد مطالعه عبور می دهد، شعاع الکترون را از داخل مقطع بسیار نازکی عبور می دهد. چون تراکم مواد در تمام قسمت های نمونه مورد مطالعه یکسان نیست، میزان الکترونی که از قسمت های مختلف عبور می کند متفاوت است. درنتیجه تصویری از قسمت های تاریک و روشن آن بدست می آید. میکروسکوپ الکترونی دارای یک قسمت لوله ای شکل است که الکترون می تواند آزادانه از آن عبور کند. در قسمت بالای لوله یک قطب منفی الکتریکی به شکل رشته سیم نازک وجود دارد که جنس آن از تنگستن است. این قسمت آنقدر حرارت داده می شود تا بتواند از خود الکترون آزاد کند.

این عمل با ایجاد اختلاف پتانسیل از ۲۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ ولت بین کاتد و آند صورت می گیرد. در نتیجه یک شعاع الکترونی بسوی پایین قسمت لوله ای شکل شتاب داده می شود. به این سیستم تفنگ الکترونی می گویند. در طول لوله عدسی هایی همگرا اندازه و روشنایی شعاع الکترونی را قبل از برخورد با نمونه مورد مطالعه کنترل می کنند. مقطع مورد بررسی روی یک صفحه مشبک دایره شکلی قرار داده می شود. شعاع الکترونی پس از عبور از مقطع و قبل از این که به حد بزرگنمایی نهایی برسد، از میان عدسی هایی شئی عبور کرده و تنظیم می شود. سپس توسط عدسی هایی بر روی صفحه زیر میکروسکوپ منعکس می شود. چگالی بزرگنمایی بیشتر میکروسکوپ ها از ۵۰ تا ۸۰۰۰۰۰ برابر است. صفحه زیر میکروسکوپ از مواد فسفردار (فسفید روی) پوشانیده شده که در مقابل پرتو الکترون از خود نور تولید می کند. در زیر این صفحه یک دوربین عکاسی قرار دارد که از تصویر روی صحنه عکس می گیرد.

اطلاعاتی که میکروسکوپ الکترونی ارائه می دهد

توپوگرافی شیء (نقشه برداری): در این کار با آشکار کردن مشخصات سطح و بافت داخلی شی، می توان به خواصی مانند سفتی و میزان ارتجاعی بودن آن پی برد.

مورفولوژی (زیست شناسی): به دلیل اینکه در این رؤیت شکل و سایر ذرات مشخص است، می توان به نیروی استحکام پی برد.

ترکیب: این میکروسکوپ می تواند عناصر سازنده شی را مشخص نماید. بنابراین می توان به خواصی مانند نقطه ذوب، اکتیویته شی دست یافت.

بلور شناسی: میکروسکوپ الکترونی چگونگی چیده شدن اتم را در مجاورت یکدیگر نشان می دهد. به این ترتیب می توان آنها را از نظر رسانایی و خواص الکتریکی بررسی نمود.

اجزای میکروسکوپ نوری

اجزای نوری: اجزای نوری عمدتا مشتمل بر منبع تغذیه نور و قطعات مرتبط با آن می باشد، از قبیل لامپ با ولتاژ ۲۰ وات، فیلتر تصحیح نور و کندانسور که کندانسور مشمل بر پنج قطعه است که نور را تصحیح کرده و بر روی نمونه یا شیء مورد بررسی متمرکز می کند:

۱. فیلتر رنگی (تصحیح نور)
۲. دیافراگم که حجم نور را تنظیم می کند
۳. دو عدد عدسی محدب
۴. پیچ نگهدارنده کندانسور
۵. پیچ تنظیم دیافراگم
۶. اجزای مکانیکی:

 • پایه (Base): کلیه قطعات میکروسکوپ بر روی پایه مستقر می باشد. در برخی از مدل های میکروسکوپ نوری منبع نور، فیوز و کابل برق در پایه تعبیه می گردد.
 • دسته (Handle) : جهت حمل و نقل میکروسکوپ از دسته استفاده می شود. نکته قابل توجه آنکه به هنگام جابجایی میکروسکوپ آن را روی میز کار نمی کشیم.
 • لوله میکروسکوپ (Barrel): مشتمل بر عدسی شیئی (Ocular lens) و عدسی چشمی (Objective lens) که با بزرگنمایی های مختلف طراحی می شوند. عدسی شیئی دارای بزرگنمائی های ۴x، ۱۰x، ۴۰x، ۶۰x و ۱۰۰x و عدسی چشمی دارای بزرگنمائی های ۱۰x، ۱۵x، ۱۸x می باشد که بسته به نوع میکروسکوپ متفاوت است. عدسی شیئی معمولا از چندین عدسی محدب که در آن تعبیه شده است تشکیل می گردد.
 • صفحه گردان یا متحرک (Revolver): عدسی های شیئی بر روی این صفحه قرار می گیرند و با چرخاندن آن موقعیت عدسی های شیئی تغییر می کند.
 • پیچ حرکات تند (Macrometrique): این پیچ بر روی دسته تعبیه شده است و باعث می گردد که صفحه پلاتین با سرعت بیشتری در جهت عمودی جابجا شود.
 • پیچ حرکات کند (Micrometrique): این پیچ بر روی پیچ حرکات تند قرار داد و صفحه پلاتین را در جهت عمودی و درحد میکرون جابجا می کند.
 • صفحه پلاتین (Platine plate): صفحه ای است که نمونه مورد نظر روی آن قرار می گیرد و در جهت طول و عرض دارای دو خط کش مدرج می باشد که جهت ثبت و یادداشت مکان یک نمونه خاص بکار می رود.
 • پیچ طول و عرض: این پیچ زیر صفحه پلاتین قرار دارد که آن را در جهت طول و عرض جابجا می کند.

بزرگنمایی یک میکروسکوپ حاصل ضرب بزرگنمایی عدسی شیئی در بزرگنمایی عدسی چشمی می باشد.

پیشرفته ترین میکروسکوپ جهان

تیتان پیشرفته ترین میکروسکوپ الکترونی جهان را ساخت. این میکروسکوپ دارای ریز بینی تا حد ۰.۷ انگستروم می باشد. این میکروسکوپ توانسته است رکورد قبلی میکروسکوپ های با کاربرد تجاری که یک سال قبل توسط شرکت FEI ثبت شده بود را بشکند. این میکروسکوپ مجهز به تک رنگ نگار و تصحیح کننده انحراف می باشد.